Idea Projektu

Prowadząc działania edukacyjne i projekty kulturalne dla różnych grup odbiorców coraz częściej wykorzystujemy perspektywy, jakie dają nam darmowe narzędzia cyfrowe. Każdego roku w sieci pojawia się coraz więcej aplikacji dających nowe możliwości, które mogą być inspiracją do szerokiej gamy działań. Internet jest pełen różnego rodzaju narzędzi pozwalających na wprowadzenie elementów interaktywnych w kulturze i edukacji. Bardzo często wspierają one proces zdobywania wiedzy, a także wpływają na zaangażowanie odbiorców wydarzeń. Nie wszystkie aplikacje są jednak dla nas odpowiednie. Jedne lubimy mniej inne bardziej – wiele zależy od tego, jakim tematem się zajmujemy, z jakimi grupami pracujemy i jakie mamy potrzeby. Odpowiedni dobór narzędzia jest bardzo istotny i może pomóc uatrakcyjnić prowadzone przez nas zajęcia, a także wpłynąć na zaangażowanie uczestników. Zadaniem Biblioteki Aplikacji jest ułatwienie nauki korzystania z narzędzi potrzebnych do działań organizacyjnych, edukacyjnych lub animacyjnych. W ramach projektu powstaje baza wiedzy dla pracowników sektora kultury chcących wykorzystywać technologie w swoich instytucjach.

Projekt składa się z trzech powiązanych ze sobą elementów:

• PORTALU INTERNETOWEGO (na którym się obecnie znajdujecie 🙂 – zawierającego inspiracje, opisy i przeznaczenie wybranych narzędzi cyfrowych oraz tutoriale ich użytkowania (w formie tekstowej lub wideo). Wszystkie narzędzia są uporządkowane wg. kategorii tematycznych.
  • OTWARTEGO SZKOLENIA ONLINE pt: “Cyfrowy narzędziownik pracownika instytucji kultury”, które odbędzie się 19-20 sierpnia 2020 r. Uczestnicy poznają i przetestują wybrane aplikacje oraz wspólnie opracują koncepcję ich wykorzystania w codziennej pracy. Podczas spotkań zostanie również zaprezentowane działanie i możliwości jakie daje portal Biblioteka Aplikacji.
  • 3 SCENARIUSZY ZAJĘĆ z wykorzystaniem darmowych aplikacji i otwartych zasobów cyfrowych (m.in. bibliotek, muzeów, archiwów). Warsztaty będą dedykowane dzieciom, młodzieży i dorosłym. W projektowanych zajęciach technologie i narzędzia potraktowane zostaną jako środek do poznawania historii, integracji społeczności oraz zachęta do wspólnej pracy nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego.

Połączenie darmowego portalu z warsztatami i scenariuszami sprawia, że opracowane materiały będą dostępne dla każdego bez względu na ograniczone zasoby, posiadanie specjalistycznego sprzętu lub oprogramowania.

Projekt „Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.

Zapraszam do zapoznania się ze screencastami

Partnerzy:

%d blogerów lubi to: