W tej sekcji zostaną opracowane następujące aplikacje:
JASNOPIS

Kiedy wykorzystać:
- do sprawdzenia tekstu
- do określenia stopnia trudności
Link do aplikacji: https://jasnopis.pl/
Urządzenia: komputer, smartfon, tablet
Zakładanie konta: Nie wymagane
Język: Polski
Opis: Jasnopis to aplikacja, która pokaże nam czy tekst jest zrozumiały dla odbiorcy określając tzw mglistość- czyli stopień trudności. Dzięki badaniom Roberta Gunninga możemy go dokładnie obliczyć i w ten sposób sprawdzić, czy nasz komunikat będzie zrozumiały dla grupy docelowej. W tym celu aplikacja stosuje specjalny wzór, wykorzystujący m.in. takie parametry jak długość słów i ich liczbę w każdym zdaniu, a także długość tekstu.
Jak to działa?
To prosta aplikacja, działająca na zasadzie kopiuj-wklej.

Aby sprawdzić tekst należy wkleić go w wyznaczonym polu a następnie kliknąć przycisk ANALIZUJ. Jasnopis zaznacza fragmenty, które są trudniejsze od reszty i proponuje korektę. Następnie pokazuje, w którym z 7 stopni trudności plasuje się nasz tekst.

Stopnie trudności tekstu są następujące:
- 1 – tekst dziecinnie łatwy; wymagane wykształcenie odbiorcy to I-III klasa szkoły podstawowej
- 2 – tekst bardzo łatwy (III-VI klasa szkoły podstawowej)
- 3 – tekst łatwy; zrozumiały dla przeciętnego Polaka (gimnazjum)
- 4 – tekst nieco trudniejszy; zrozumiały dla osób z wykształceniem średnim lub mających duże doświadczenie życiowe (liceum)
- 5 – tekst trudniejszy; zrozumiały dla ludzi wykształconych (studia licencjackie/inżynierskie)
- 6 – tekst trudny w odbiorze dla przeciętnego Polaka (studia magisterskie)
- 7 – tekst bardzo skomplikowany, fachowy, którego zrozumienie może wymagać wiedzy specjalistycznej (doktorat lub specjalizacja w dziedzinie, której dotyczy tekst)
LANGUAGE TOOL

Link do aplikacji: https://languagetool.org/pl/
Urządzenia: komputer, smartfon, tablet
Zakładanie konta: Nie wymagane
Język: Polski
Opis: To prosta aplikacja, która sprawdzi tekst pod kątem stylistycznym, interpunkcyjnym i ortograficznym. Po analizie otrzymamy wskazówki dotyczące błędów i sposobu ich korekty. Pojawią się one w formie zaznaczonych fragmentów tekstu.
Jak to działa?
Aplikacja, działa na zasadzie kopiuj-wklej. Wystarczy wejść na stronę languagetool.org/pl/ wkleić tekst w białym obszarze a następnie zatwierdzić ZIELONYM przyciskiem SPRAWDŹ TEKST.

Po sprawdzeniu tekstu narzędzie pokaże znalezione błędy. Zostaną one wyróżnione kolorami. Po kliknięciu na zaznaczony fragment pokaże się opis błędu i propozycja korekty.
